• Türkçe
Tüp Mide Ameliyatı ve Kaçak

Tüp Mide Ameliyatı ve Kaçak

Tüp Mide Ameliyatı ve Kaçak

Tüp Mide Ameliyatında kaçak olmaması için neler yapıyoruz?

Tüp Mide ameliyatında en çok korkulan “Mide Kaçağı” olmaması için ekip olarak neler yapıyoruz?

Öncelikle Tüp mide ameliyatı toplamda 1 ile 1,5 saat sürmektedir. Aslında tam olarak mideyi kesmek 30 dk. sürse de biz hastalara kaçak testlerini ameliyat esnasında da yaptığımız için kaçak testleri uzun sürdüğü için ameliyat süreside uzar.

Ameliyat bittikten sonra öncelikle “Hava ve Su Testi” yapılır. Hastanın karın boşluğu tamamen su ile doldurulur, mideye öncelikle “hava vererek” mideyi tamamen şişirip, karın boşluğuna doldurulan suya kabarcık çıkıp çıkmadığına bakılır bu iki kere tekrarlanır. (Bilinen en etkili kaçak testidir)

İkinci olarak Tüp Mide ameliyatı bittikten sonra hava ve su testi bittikten sonra “Metilen Mavi Sıvı Testi “ yapılır. Mideyi tamamen Metilen Sıvı ile dolduruyoruz tekrar 2 kere olmaktadır. %99 emin olduktan sonra hastayı ameliyathaneden çıkartıp uyanma odasına alıyoruz.

Tüp Mide ameliyatından sonra hastamıza hastanede kaldığı 3 gün boyunca, tekrar kaçak testi uyguluyoruz. Tüp Mide ameliyatından 24 saat sonra tekrar Metilen Mavisi testi, 48 saat sonra özel ilaçlı bir tomografi yapıyoruz. Tomografi sonucuna göre hastaya oral alıma başlamaktayız.

Bununla da yeterli kalmıyoruz. Tüp Mide ameliyatından sonra her akşam hastadan kan alarak kanda ki enfeksiyon değeri (CRP) değerini kontrol ediyoruz.

Tüp Mide ameliyatı sonrası hastamızı %99 emin olmadan hastaneden taburcu etmemekteyiz.

 

Kaçak riski ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız

Detaylı bilgi için İstanbul’da bulunan Obezite Kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.
GSM: 0505 120 82 62
Mail: info@alidurmus.com.tr

[widget id="sfsi-widget-2"]
Open chat