• Türkçe
Mide Balonu Taktırırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Mide Balonu Taktırırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Mide Balonu Taktırırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Mide Balonu taktırmadan önce, kişinin Mide Balonuna uygun olup olmadığını kontrol etmemiz gerekir.

Hastalarımızın kilosu, yandaş hastalıkları, diyet geçmişine bakarak Mide Balonu takılması gerektiği için  kliniğimizde gerçekleşen ön görüşme sonrasında planlamalar yapılır.

Mide Balonu tek başına kişilere kilo verdirmez, direk şu şekilde özetleyebiliriz. Var olan midenizin bir kısmını bloke ( doldurmak) edildiğini düşünebiliriz. Böylelikle Mide Balonu takılan bölge dolu olacağı için hastamız az yemek yiyerek ve verilen diyete uyarak kilo vermeye başlayacaktır.

Mide balonu, tuzlu su çözeltisi veya hava ile doldurulabilen ince, esnek bir silikon balondur. Mide balonu uygulaması, midenize havası boşaltılmış bir şekilde bir balonun endoskopik bir tüp yoluyla yerleştirilmesi ve bir dış kateter ile şişirilmesi işlemidir. Bu şişirilmiş balon, mide kapasitesini azaltır ve yemek yerken erken doygunluk hissine neden olur. Mide balonu maksimum 6 ay boyunca midede kalır. Bu süre içinde mide balonu taktıran kişinin dikkat etmesi gereken şeyler vardır.

Mide Balonu takıldıktan sonra Midenin balona 3 gün alışma süresi vardır. 72 Saat boyunca hastaların kusma, mide bulantısı, halsizlik vb. durumları olabilir. Bu süre zarfında hastalarımıza tedavi uygulamaktayız. (Bu durum kişiden kişiye göre değişebilir.) Ancak 72 saatin sonunda mide tamamen kabullenir ve hastalarımız rahatlar.

  • İlk 24 saat boyunca fiziksel aktiviteden uzak durmalısınız.
  • Soğuk içecekleri bir tatlı kaşığı ile başlayan ve miktarını kademeli olarak arttıran küçük miktarlarda bekleyerek içmeniz gerekir. Eğer sıvılar büyük miktarlarda alınırsa bulantı ve kusma daha olasıdır. Katı gıdalar. Birkaç gün süren sıvı diyetinden sonra katı gıdalar ile başlamaya hazırsınız. Katı yiyecekleri yemeden önce yarı katı yiyecekler yemelisiniz. Değişim hızı, başarınıza ve vücudunuzun sıvıları ne kadar iyi kabul ettiğine bağlıdır. Değişimin yavaş yavaş gerçekleşmesi ve ayarlama sürecini hızlandırmaya çalışmamanız önemlidir. Bu süre boyunca işlem sonrası yapmanız gerekenleri Beslenme Uzmanınız size aktaracaktır.
  • Mide Balonunu çıkartmak istediğiniz de işlemden önce 3 gün önce sıvı ile beslenmelidir.
  • İşlemden 12 saat önce sıvı alımı durdurulmalıdır. İşlem öncesi su bile içilmemelidir.

Mide Balonu Tüp Mide Ameliyatı gibi size %90 başarı sağlamaz ancak size %60 yardımcı olacaktır.

Mide balonu nedir?

Detaylı bilgi için İstanbul’da bulunan Obezite Kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.
GSM: 0505 120 82 62
Mail: info@alidurmus.com.tr

[widget id="sfsi-widget-2"]
Open chat