• Türkçe
Tüp mide ameliyatında kaçak riski

Tüp mide ameliyatında kaçak riski

Tüp Mide Ameliyatında Kaçak Riski Nedir?

Obezite Cerrahisi ameliyatları en kalıcı ve en hızlı kilo verdiren yöntemlerdendir. Tüp mide ameliyatı,1990 ’lı yıllardan beri çok sık olmamakla birlikte yapılmaya başlanmış,son halini 2000’li yılların başında almıştır. Son 8 yıldır da Obezite Cerrahisi ( Tüp Mide Ameliyatı ) çok fazla sıklıkla yapılmaya başlanmıştır. Tüp mide ameliyatı, yani tıptaki adıyla sleeve gastrektomi operasyonu, tek başına obeziteye çözüm olabilen bir operasyondur.

Birçok ameliyatta, ameliyat sırasında veya ameliyattan sonra oluşabilecek riskler mevcuttur. Tüp mide ameliyatında da bu gibi riskler mevcuttur. Tüp Mide ameliyatının yani Obezite Cerrahisi ameliyatlarının en büyük ve en önemli riski “Kaçak” riskidir.

Tüp mide ameliyatlarında kaçak olma olasılığı %2 ile %3 oranındadır. Fakat yine de en sık görülen komplikasyonun kaçaktır. Aslında Tüp Mide ameliyatı esnasında ameliyat bitmeden bu ameliyatı yapan doktorun “kaçak testi” yapıyor olması gerekir. Kendi ekibimiz adına konuşursak;  Tüp Mide ameliyatı bittikten sonra, Metilen Mavi (Mavi Su testi), 2 kere de hava testi yapmaktayız. Böylelikle ameliyat esnasında bir sorun var mı? Kontrol edebilmekteyiz. Yapılan bu testlerin sonunda %98 net sonuç alıyoruz.

Tüp Mide Ameliyatında “Kaçak Tedavisi” Nasıl Yapılır?

Tüp Mide ameliyatından sonra “Mide de kaçak” tespit edilirse, tekrar ameliyata alınmadan mideye endoskopi yoluyla bir stent  takılarak hasta tedavi altına alınır. 6- 8 Hafta sonrasında çıkarılarak,tekrar kaçak testi yapılır. Bu süre zarfında hastaya antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır.

Morbid Obezite Nedir? 

Detaylı bilgi için İstanbul’da bulunan Obezite Kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.
GSM: 0505 120 82 62
Mail: info@alidurmus.com.tr

[widget id="sfsi-widget-2"]
Open chat