• Türkçe
GENEL CERRAHİ

Tırnak Batması

Bir ayak parmağının keskin kenarlarının, ayak parmağının etine doğru büyüyüp ağrı, kızarıklık, şişlik gibi şikayetler yapmasına tırnak batması denir. Genellikle ayak başparmağında olan bu rahatsızlığa toplumda sıkça rastlanmaktadır.Bu rahatsızlığın en sık nedeni insanların tırnaklarını parmak biçimine uygun olarak kıvrık kesmeleridir. Ayrıca ayakları sıkan, uygunsuz ayakkabıların giyilmesi de başka bir etkendir.

Tırnak Batmasından Korunma

Bu riskten korunmak için tırnak kenarlarını yuvarlak değil köşeli kesin. Tırnak uzunluğunu cildi geçecek biçimde tutun. Tırnak kenarlarını koparmayın. Çok sıkı çorap veya ayakkabılardan sakının. Ayaklarınızı her zaman temiz tutun.

Tırnak Batması Belirtileri

Genellikle parmakta önce sertleşme, hassaslaşma, kızarıklık başlar. Sonra parmak mikrop kapıp enfeksiyon oluşunca ağrı başlar. Bu ağrı çok şiddetlidir. Daha sonra parmak şişmeye başlar ve cerahat görülebilir.

Tırnak Batması Tedavisi

Eğer parmağınız mikrop kapmışsa doktorunuz size antibiyotik tedavisi verecektir. Bu tedaviyi düzenli olarak kullanmalısınız. Aynı zamanda içeri doğru büyüyen kısımlardan bir miktar kısaltacaktır. Bu işlemden korkmanıza gerek yoktur çünkü lokal anesteziyle yapılmaktadır. Bu işlemlerden sonra size düşen ayaklarınızı temiz tutmak, hergün çorabınızı değiştirmek ve gerekirse birkaç gün sandalet gibi ayakkabılar giymektir. Bunlara uyup düzenli pansuman yapılırsa bu rahatsızlıktan kolayca kurtulabilirsiniz.

main18_clip_image001 [widget id="sfsi-widget-2"]
Open chat