• Türkçe
Obezite Cerrahisi Sonrası Tekrar Kilo Alımı

Obezite Cerrahisi Sonrası Tekrar Kilo Alımı

Obezite Cerrahisi Sonrası Tekrar Kilo Alımı

Metabolik ve bariatrik cerrahi ameliyatları obezite ve yandaş hastalıklardan kaynaklanan problemleri çözmekte oldukça başarılıdır, sağlık problemlerinden kurtulmada ve kilo verme sürecinde anahtar bir role sahiptir. Bir çok diyet denemesi sonrası başarıyı elde edememiş hastaların ameliyat sonrası maddi-manevi emekleriyle yüz güldürücü etkilerini görmek mümkündür.

Obezite cerrahisi olan hastalarımız yeni hayatlarıyla birlikte hızlı bir kilo verme sürecine girerler ancak unutulmamalıdır ki metabolik ve bariatrik cerrahi ameliyatları tek başına hiçbir zaman mucizevi bir çözüm yolu ya da sihirli bir değnek değildir. Obezite cerrahisinin pozitif etkilerini mucizeye dönüştürmek tamamen sizin elinizdedir. Ameliyat öncesi ve sonrası yapacağınız, kararlılıkla sürdüreceğiniz yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarındaki kalıcı değişikler mucizeye dönüştürmede en büyük destekçiniz olacaktır.  Egzersiz ise bariatrik cerrahi sonrası yaşamın vazgeçilmez bir parçası olması hem ruhu besleyen hem de enerji harcanmasına katkı sağlayan ve tartıda mutlu sonuçlar görmenize yardımcı olan faktörlerden bir tanesidir.

 

Geri kilo alımı ne zaman başlar?

  • Beslenme düzeni ilk 6 ay içinde şekil almazsa,
  • Düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazanılmaz ise,
  • Gün içinde yeterli sıvı alımı özellikle su tüketimi sağlanmıyorsa,

Aman dikkat büyü bozulmaya başlar ve obezite cerrahisinin sizlere sağladığı pozitif etkiler zamanla ortadan kalkar. Önce “Kilo verimim yavaşladı!” , “Uzun zamandır hiç kilo veremiyorum!” gibi cümleler kurmaya başlar ve sonra “Tekrar kilo almaya başladım!”  diyerek geri kilo alımı süreciyle karşılaşırsınız.

Tekrar kilo alımı sürecinin başlamasında beslenmeye bağlı birçok sebep vardır

Örneğin yanlış besin seçimi yapılan en büyük hatalardan biridir.  Özellikle yasaklı besinlerden olan asitli-gazlı içecekler ve maden suyu tercihi mide hacminde genişlemelere sebep olmaktadır. Aynı zamanda obezite cerrahisi sonrası altın kural olan katı-sıvı ayrımı kuralına sadık kalmamak da bu genişlemelerin sebebidir.

Yüksek kalorili besinlere yönelimle birlikte basit karbonhidrat, trans yağ, yüksek şeker içeren besinler, paketli ürün tüketimi ve alkol kullanımında artış ihtiyaçtan fazla kalori alımına sebep olarak geri kilo alım sürecinde vücudun yağ kütlesinde artmaya ve ödem gelişmesine sebep olur.

Psikolojik etmenler de bu süreçte oldukça önemli yere sahiptir, gece yeme alışkanlığı, sürekli atıştırma, duygusal yeme gibi riskli davranışlar sağlıklı beslenme ilkelerini bozarak metabolizmanızı olumsuz etkiler.

Klinik Obezite ekibi olarak her zaman söylediğimiz gibi obezite cerrahisi multidisipliner bir yaklaşım gerektirir ve yeni hayatınızı en güzel şekilde yönetmek, uyum sağlamanıza yardımcı olmak adına bir telefon kadar yakınınızdayız.

Morbid obezite ile ilgili bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

Detaylı bilgi için İstanbul Obezite Merkezimizi Arayabilirsiniz.

Tel:0212 230 20 08
GSM: 0505 120 82 62
Mail: info@alidurmus.com.tr

[widget id="sfsi-widget-2"]
Open chat