• Türkçe
Revizyon Obezite Cerrahisi

Revizyon Obezite Cerrahisi

Revizyon Obezite Cerrahisi

Mide Kelepçesi Operasyonu Sonrası Tüp Mide Ameliyatı

Gastric banding” de denilen mide kelepçesi yöntemi; midenin yemek borusu ile birleşme yerinin hemen alt kısmına çepeçevre bir bant (kelepçe) yerleştirilmesi ile yenilen gıdaların erkenden mideyi  germesi ve buna bağlı olarak tokluk hissinin oluşması sağlanır. Mide kelepçe sayesinde mide hacmi küçüldüğünden alınan katı gıda miktarı sınırlandırılır. Ancak bu tür uygulamada hasta sıvı gıdayı özellikle kalorisi yüksek sıvı gıdayı tüketmeye devam ederse kilo kaybı istenen düzeye erişemeyebilir. Kapalı sistemle (laparoskopik) konulan ayarlanabilir.Çok eski bir yöntem olan Mide Kelepçesi ameliyatının komplikasyonları fazladır.Kelepçenin mide içine girmesi (migrasyon), mideyi delmesi gibi komplikasyonlar ile karşılaşılabilmektedir.

Ancak Mide Kelepçesi %100 başarı yaratmayabilir, şuan aktaracağımız hastamız tam 8 yıl önce Ürdün’de Mide Kelepçesi ameliyatı olmuş ve kilo veremediği gibi tekrar kilo almıştır,Hastamızın genel durumu değerlendirilmiş yapılan tahlilleri sonucunda Revizyon Tüp Mide Ameliyatına uygun görülmüştür. Ancak yaşanabilecek komplikasyonlar hastamıza aktarılmıştır. Hastamız aynı ameliyat esnasında mide kelepçesinden kurtulmuştur. Tüp Mide ameliyatı da aynı seansta sorunsuz gerçekleştirilmiştir.

Bu komlikasyonlar nelerdir?

  • Kelepçenin midenin içine girmesi
  • Kelepçenin mideye yapışması
  • Kelepçenin mideyi delmesi
  • Ameliyat esnasında kanama
  • Ameliyat sonrası mide kaçağı

Mide Kelepçesi olan hastalarda aslında her zaman amacımız aynı seansta mide kelepçesini çıkarıp,tüp mide ameliyatını uygulamaktır. Aynı seansta iki ameliyatıda aynı anda yapmak mümkündür ancak mide kelepçesinin durumuna göre %50 aynı seansta uygulanmama durumu vardır.  Aynı seansta olmazsa önce Mide kelepçesini çıkartma ameliyatından 3 ile 6 ay sonra Tüp Mide ameliyatı uygulanır.

Kendi hastalarımızdan örnek verecek olursak gerçekleştirilen Mide Kelepçe Revizyon ameliyatlarımızın tamamını aynı seansta uygulamış bulunmaktayız.

Revizyon Tüp Mide ameliyatları hastanın durumuna göre 1- 2 saat sürmektedir.Hastalarımız 3 ya da 4 gün hastanede kalmaktadır. Kapalı ameliyat uygulanmaktadır ancak hastanın genel durumuna göre açık ameliyatta uygulanabilir.

Ameliyat sonrası kontroller Cerrah ve Diyetisyen tarafından devam etmektedir.

 

Tüp mide ameliyatlarında kaçak riski için yazımızı okuyabilirsiniz.

Detaylı bilgi için İstanbul’da bulunan Obezite Kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.
GSM: 0505 120 82 62
Mail: info@alidurmus.com.tr

[widget id="sfsi-widget-2"]
Open chat