• Türkçe
GENEL CERRAHİ

Fıtık

Vücudun herhangi bir organının, genellikle bağırsağın, kaslar arasındaki zayıf bir noktadan dışarı çıkmasına fıtık denir. Tıp dilinde herni olarak adlandırılır. Fıtık olan yerde şişlik görülür. Öksürünce ya da ıkınınca büyür. Fıtık yenidoğan çocuktan yaşlılara kadar her yaşta görülebilir. Genellikle ağır işlerde çalışanlarda görülmekle birlikte nedensiz de olabilir.

Göbek Fıtığı (Paraumbilikal Fıtık)

Bu tür fıtığa çok daha az rastlanır. Göbeği saran karın duvarındaki zayıflık nedeniyle göbekte bir kitle meydana çıkar.

Kesi Yeri Fıtığı (İnsizyonel Fıtık)

Cerrahi bir müdahaleden sonra gerektiği gibi eski halini almayan bir karın duvarı, fıtık yapabilir. Bu tip fıtıklar genellikle daha az problem yaratır. Fakat bağırsakların bir bölümü fıtıktan dışarı çıkıp rahatsızlık verebilir.

Uyluk Fıtığı (Femoral Fıtık)

Özellikle şişman ya da hamile kadınlarda görülür ve uyluğun üst kısmındadır. Ana kan damarlarını (uyluk atardamarı) bacağa taşıyan kanalda oluşur. Bu fıtık çoğunlukla kasıkta görülen fıtıktan biraz aşağıdadır. Uyluk fıtığının düğümlenmesi olasılığı diğer bütün fıtıklardan daha fazladır.

Kasık Fıtığı (Direk Fıtık)

Erkeklerde fıtık, çoğunlukla testise uzanan sperm kordonunun karından çıkıp skrotuma (torba) girdiği yerde belli olur. Bu geçitteki (halka) bağ dokusu (dış kasık bağı) zayıflarsa, bağırsağın bir bölümü buradan dışarı çıkabilir ve kasık bölgesinde bir kitle oluşturur. Bu doğrudan (direk) kasık fıtığıdır.

Muayene Bulguları

Toplumumuzda genellikle kasık fıtığı görülmektedir. Fıtık muayenesi ayakta yapılır ve hasta öksürtülür. Böylece fıtığın dışarı çıkıp çıkmadığı anlaşılır. Çocuklarda şişlik, ağlaması sırasında ortaya çıkar ve annenin dikkatini çeker. Erkek çocukların torbalarının şişmesi fıtık olasılığını düşündürür. Bazı fıtıklar, hasta yattığı zaman kendi kendine içeri girebileceği gibi, hasta veya doktoru tarafından da içeriye itilebilir.

Fıtık, kendisi bir sağlık sorunu olduğu gibi, tedavide gecikilmesi halinde farklı sağlık sorunlarının nedeni de olabilir. Başka sorunlara yol açmaması için fıtık tedavisinin bilimsel yöntemlerle yapılması önem taşır. Eğer zamanında tedavi edilmezse daha büyük sorunlar çıkabilir.

Fıtığın Yol Açtığı Sorunlar Nelerdir?

Fıtığın kendisi bir sağlık sorunu olduğu gibi, tedavide gecikilmesi halinde farklı sağlık sorunlarının nedeni de olabiliyor. Başka sorunlara yol açmaması için fıtık saptandığı zaman ameliyat edilmelidir. Eğer zamanında tedavi edilmezse bağırsak tıkanıklığı ya da fıtık boğulması gibi ciddi sorunlar gelişebilir.

Bağırsak tıkanıklığı: Bağırsağın fıtık kesesinin içine girmesiyle oluşur. Hastada kusma ve karın şişkinliği olur.

Fıtık boğulması: Fıtık kesesinin içine karın iç organları, özellikle bağırsak girer. Eğer fıtık halkası dar ise bağırsak karın içine geri dönemez. Zamanla fıtık kesesinin içindeki bağırsaklar şişer, kanlanması bozulur ve kangren gelişir. Hayatı tehlike oluşur ve acilen ameliyatla kangren olan bağırsağın alınması gerekir.

Fıtık Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Fıtıklar zamanında tedavi edilmediğinde kese giderek büyür, içine giren organlar zaman içinde oluşacak yapışıklıklara ve duvardan çıkış noktasındaki darlık nedeniyle dışarı çıktıktan sonra tekrar karın içine giremez hale gelebilirler. Buna fıtık boğulması denir. Kese içine sıkışan organ bağırsak olursa, halk arasında bağırsak düğümlenmesi olarak bilinen tablo ortaya çıkar ve ölümcül sonuçlar doğurabilir.

ftbogul

Fıtık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bütün karın bölgesi fıtıklarının değişmez bir tedavisi var; o da ameliyattır. Ancak yeni doğan göbek fıtığı eğer boğulma tehlikesi yoksa 2 yıl içinde kendiliğinden iyileşebilmektedir. Buna da bir uzmanın karar vermesi gerekir. Diğer tip fıtıkların tanı konulduğu zaman ameliyat edilmesi büyük önem taşır. Olası sorunları yaşamamak için tanı konduktan sonra en kısa sürede tedavisi yapılmalıdır. Tedavisi cerrahi operasyondur.

Fıtık Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Vücut dokusunda herhangi bir ameliyattan sonra %90 iyileşme 6 ay içinde olmaktadır. Bu yüzden hastalara 6 ay boyunca ağır yük kaldırmamaları önerilir. Ameliyat sonrası fıtık kesisi yerinde küçük te olsa sert şişlik olabilir. Bu iyileşmeye bağlı olabileceği için çok önemli değildir. 15-20 gün içinde geçmesi beklenir. Günümüzde genellikle fıtığın tekrar oluşmaması için fıtık üzerine “mesh” denilen yabancı bir madde konulur. Buna bağlı olarak seroma dediğimiz vücudun “mesh” kabullenmesindeki gecikmeye bağlı su birikmesidir. Bundaki şişlik daha büyüktür. Tedavisi doktorunuz tarafından boşaltılmasıdır.

[widget id="sfsi-widget-2"]
Open chat