• Türkçe
OBEZİTE CERRAHİSİ

Obezite Ameliyatı Riskleri ve Yan Etkileri

OBEZİTE CERRAHİSİ RİSKLERİ

Obezite tedavi eden ameliyatlar Büyük (Majör) Cerrahi kapsamında olduğu için her ameliyat gibi nadiren de olsa riskler içerir. (Riskler hastanın boy, kilo, yaş ve yandaş hastalıklarına göre değişir)

Anestezi Riski; Her cerrahi işlemde olduğu gibi Obezite Cerrahisi ameliyatlarında da bu risk vardır. Ancak günümüzün ilerleyen teknolojisi, anlık takibi ve anlık müdahale ile bu anestezi riski oldukça düşürülmüştür. Ölüm riski oranı; 0.01. ile 0.04 oranındadır. Tüm Obezite ameliyatlarını ekibimiz de bulunan tek Anestezi ekibiyle gerçekleştirmekteyiz. (Anestezi Doktoru, Anestezi Uzamanı, Anestezi Teknikeri)

Emboli Riski;

Emboli Nedir; Kan hücrelerinin dolaşım ile taşınarak arteri tıkaması sonucunda, dolaşım bozukluğu ve kan akışını engelleyen katılaşmış kan parçasıdır.

Biz ekip olarak Emboli riskini önlemek için kan sulandırıcı özelliği olan ilaçlar kullanıyoruz.(Hastanın durumuna göre doz değişikliği yapılmaktadır.) Ayrıca emboli çorapları sayesinde pıhtı oluşumu ihtimalini en az seviyeye indiriyoruz. Bu seviyeyi daha da düşürmek için hastalarımızı en kısa sürede mobilize (yürütme) ediyoruz.

Kanama Riski; Obezite Cerrahisi laparoskopik (kapalı) bir cerrahi olduğu için kanama riski oldukça düşüktür. Ancak herhangi bir kanama riskine karşı acil müdahale gerektirecek ekipmanları hazır halde bulundurmaktayız. Hastaya yapılan tahliller sonucu gerekli görüldüğü taktirde hemogram (kan) takviyesi yapıyoruz.

Ortalama çalışmaya aldığımız 500 vaka da sadece 2 hastamızda kanama yaşanmıştır.(Ameliyat sırasında yapılan müdahaleyle durdurulmuştur.)

Kaçak Riski; Hastaların en çok korktuğu risklerden biri olan kaçak, düşünülenin aksine nadir bir durumdur. Olası kaçak durumunlarında doktor tecrübesi ve ekip desteği oldukça önemlidir. Kaçak oluşumu fark edildiğinde hemen müdahale gerekmektedir.

Kaçak yaşanmaması için aldığımız önlemlerimizi sıralayacak olursak;

  • Ameliyat sırasında yapılan hava ve su testi
  • Ameliyattan sonra 24 saat sonra yapılan Metilen Mavisi (mavi su) testi
  • 48 saat sonra ilaçlı tomografi
  • Ameliyattan itibaren hastanede kalınan 3 gün boyunca hastalardaki enfeksiyon seviyesini görmek için CPR testi

(Şöyle bir not eklemek isteriz ki hastaların ameliyat sonrası ilk 24 saat enfeksiyonu yükselir, 2. Ve 3. Gün düşüş gözlemlenirse hasta iyi demektir. Ayrıca kaçak olursa enfeksiyon sürekli yükselmeye devam eder.)

[widget id="sfsi-widget-2"]
Open chat