• Türkçe
  • Arapça
GENEL CERRAHİ

Anal Fissür

Halk arasında makatta çatlak ya da yırtık olarak bilinir. Makat dışından başlayıp içeriye doğru giden, genellikle saat 12 ya da 6 hizasında olan, her dışkılamadan sonra ağrıya neden olan çatlak şeklinde ülserdir (yara). En sık 20-40 yaşlarında görülür.

Anal Fissür Belirtileri Nelerdir?

Genellikle kabızlık sonrası tuvalete çıktıktan sonra makatta ağrı ve kanama olmasıdır. Daha sonra her tuvaletten sonra kanama ve ağrı artmaya başlar. Böylelikle hasta ağrıdan kaçınmak için tuvalete gitmez. Bu da kabızlığı arttırır. İlk zamanlar dışkılama sonrası makatta şiddetli bir ağrı duyar. Daha sonra ağrı biraz hafifleyerek birkaç dakikadan yarım saate dek sürebilir.

anafissure

Tanı

Doktorunuzun yapacağı fizik muayene ile tanı konur.

Anal Fissür Tedavisi Nasıl Yapılır?

Medikal tedaviyle (ilaçla) en önemli neden olarak görülen kabızlık ortadan kaldırılmalıdır. Bunun için aşağıdaki diyet uygulanır. Bol su içilmelidir. Posalı yiyecekler yenilmelidir. Diyetle olmuyorsa; Doktorunuza danışarak ağrısız defekasyon (dışkılama) için lokal anestezik pomadlar kullanılabilir. Pomad dışkılama öncesi ve sonrası kullanılabilir. Özellikle defekasyon sonrası sıcak oturma banyosu önerilir. Sıcak oturma banyosu internal sfinkter spazmını (anal bölge kasının kasılmasını) azaltacağı için ağrıyı hafifletir. Akut fissür de medikal tedavinin şansı yüksektir. Tüm bu tedavilere karşın düzelmiyorsa ve olay kronik (müzmin) hale gelirse ülkemizde uygulanan bugün tedavi şekli genellikle cerrahidir. Ancak başta ABD olmak üzere batı ülkelerinde; Anal kanalı gevşetmek için nitrogliserinli pomadlar kullanılmaktadır. Botoks tedavisi uygulanarak anal kanaldaki kaslar gevşetilip (felç edilip) hastaların tuvalete rahat çıkması sağlanmaktadır.

Anal Fissür Ameliyatı

Anal kanalda istemsiz olarak çalışan lateral internal sfinkter kasının (anal kanal kası) cerrahi olarak kesilmesidir. Bu olay basit gibi görülse de ameliyat sonrası gaz kaçırma, gaita (dışkı) kaçırma ve anal fistül gibi olaylar gözlenebilir. Bu sonuçların gelişmesinin en önemli nedeni ameliyatı basit görmek ve ciddiye almamaktır.

Anal Fissür Ameliyat Sonrası

Verilen ilaçları düzenli olarak kullanınız. Bazı müelliflerin ameliyat sonrası tampon konmasını önermesine karşın biz tampon koymadığımız için, istediğiniz zaman geciktirmeden tuvalete çıkmalısınız. Kabızlık varsa mutlaka doktorunuza başvurunuz. Özellikle kabızlık durumunda makat bölgesini zorlamayınız. Sabahları aç karnına bir bardak su içiniz. Akşam yemeğinizde ya sebze yemeği ya da salata (marul, salatalık vb. gibi) mutlaka bulunmalıdır. Her banyodan sonra ameliyat bölgesini kurulayınız (saç kurutma makinesi ile yapılabilir). Ameliyat bölgesinin temiz ve kuru kalmasını sağlayınız. Kabızlıktan ve ishalden kaçınmaya çalışınız.

analfissur_ameliyatsonrasi [widget id="sfsi-widget-2"]
Open chat