• Türkçe
GENEL CERRAHİ

Varis

Yüzeysel toplardamarların uzayıp büklümlü ve genişlemiş hale gelmesi varis olarak tanımlanmaktadır.Kanı kalbe geri taşıyan damarlar toplardamar olarak adlandırılır. Bu damarlar kan akışının kalbe doğru tek yönlü olmasını sağlayan kapakçıklar içerirler. Toplardamarlarda oluşan tıkanıklıklar ve aşırı basınç bu kapakçıkların düzgün kapanmasını engelleyerek geriye doğru kaçaklara sebep olurlar. Sonuçta bacaklardaki yüzeysel toplardamarlar genişler, uzar ve büklümlü bir görüntü ile varisler oluşur.

Kapakçıklarda herhangi bir nedenle (Geçirilmiş flebit “damar iltahaplanması”, aşırı şişmanlık, irsiyet, doğumlar vb.) oluşan kaçaklar, daha aşağıdaki damarlarda aşırı basınç artmasına sebep olur. Zaman içinde yüksek basınç ile normalden fazla gerilen bu damarlarda, genişleme, uzama ve büklümlenmeler oluşur. Bir yandan genişleyerek bozulması olan bu damarlar, kendi içlerindeki kapakçıklar da karşılıklı gelemediklerinden, aşağıya doğru kaçaklara, venöz dolaşımda iki yönlü akımlara yol açarlar. Böylece daha da aşağılara yansıyan yüksek basınç, buralardaki venlerde de varislerin oluşmasına sebep olur.

main16_clip_image001

Tanı

Hasta genellikle bacak ağrısı ve ayaklarda damar şişliği ıle muracaat eder.Yapılan dopler ultrasonografi ile tanı konur.

main16_clip_image003

Tedavi

Ameliyat:

Varis doktor için çok zor bir olay değildir.Çalışmayan damarı kasık ve ayak bileğinden ufak bir kesi ile bulunur içinden bir tel ile geçirilerek damar total (hepsi)çıkarılır.Fakat bazen tel bazen damardan geçmez ozaman görülen damarlar tek tek cerrahi operasyon ile çıkarılır.bu işlem 4 mm büyük damarlarda yapılır.

Skleroterapi:daha çok yüzeyel damarlarda uyğulanır.Damar içine skleron madde verip damarın yapışarak yok olması saglanır.

Lazer:

Son zamanlarda skleroterapinin yerini alan ve özellikle yüzeyel  4mm altında  görünen damarlar için kullanılır.Estetik açıdan tamaman görünüm eski haline geldiği gibi cerrahideki iz olmamaktadır.

[widget id="sfsi-widget-2"]
Open chat