• Türkçe
BESLENME & DİYET

Obezite Cerrahisinden Sonra Diyet Neden Önemli?

i

Obezite cerrahisinden sonra diyet neden önemli?

Obezite cerrahisi sonrası ben yine diyet mi yapacağım?

Obezite cerrahisi olan ve olmayı düşünen hastaların yaşadıkları diyet denemeleri ve diyetisyen geçmişleri ameliyat sonrası dönemde  “Ben yine diyet mi yapacağım?” sorusunu oluşturmaktadır.

Her zaman söylediğimiz gibi hiçbir yöntem zayıflama yolculuğunuzda tek başına çözüm değildir. Ayrıca ameliyat sonrası süreçte tek amaç zayıflamak değil, alışkanlık değişimleriyle hem sağlıklı hem de daha kaliteli bir yaşama adım atmaktır.

Ameliyat sonrası sürecin takibinde obezite cerrahisi ekibin bir parçası olarak diyetisyenin kontrolünde ilerlemek sağlıklı bir şekilde kilo verimini sağlamak ve sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirmeyi öğrenmek adına size yardımcı olabilecek en önemli noktadır. Ayrıca her diyette olması gerektiği gibi obezite cerrahisinden sonra da kişinin diyeti kendisine özeldir.

Obezite cerrahisi sonrası beslenme programı nasıl oluşturulur?

Kişinin cinsiyet, yaş, yağlı ve yağsız doku ağırlığı, boy uzunluğu, yandaş hastalığı/ hastalıkları, kullandığı ilaçlar ve yaşam tarzına göre, obezite cerrahisini bilen ve bu alanda çalışan bir diyetisyen tarafından hazırlanmış bir beslenme programıyla sürece devam etmesi gerekir.

Uygulanan besleme programının aşamalı olduğu, kişiye göre hazırlandığı, kişinin tolerasyonuna göre şekilleneceği, takip altında olması gerektiği, sadece kilo değil; yağ-kas oranı, kan bulguları, fiziksel durum gibi etkenlerin rutin kontrollerinin yapılarak hazırlanacağı unutulmamalıdır.

Size özel olarak hazırlanan programlara olan uyumunuz iyileşme sürecinizi hızlandıracak ve kilo verim sürecindeki başarınızı artıracaktır. Yeni bebek midenizle tolerasyon problemi yaşadığınız noktalar elbette olabilecektir ancak konuyla ilgili mutlaka Klinik Obezite diyetisyenleriyle iletişim halinde olmalısınız.

Ameliyat sorası dönemde beslenme takibinin bir diyetisyen tarafından yapılması önemlidir çünkü obezite cerrahisi geçirmiş hastaların yetersiz diyetsel protein alımı ve düzensiz beslenme programları,  kas kaybına, metabolizma hızının düşmesine, açlık duygusunun geri gelmesine, saç dökülmelerine ve psikolojik zararlara yol açmaktadır.

Özellikle cerrahi sonrası ilk 4-6 hafta boyunca uygulanan beslenme programları dikişlerin iyileşme sürecinde, sindirim sisteminin uyumu, tolerasyondaki artışı sağlama ve mide-bağırsakların normale dönmesinde etkilidir.

Cerrahi sonrası beslenme adına dikkat etmeniz gerekenler; proteinden zengin, yeterli ve dengeli diyet tokluğun artmasına ve kilo kaybının sürdürülmesine sağlayacaktır. Ayrıca yapılan rutin kan tahlilleriyle biyokimyasal parametreler takip edilmeli ve vitamin-mineral eksikliklerine göre uygun takviyelerle vücuda destek olunmalıdır.

Sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirdiğiniz başarılı bir süreçte birlikte olmak dileğiyle…

obezite nedir?

Detaylı bilgi için İstanbul’da bulunan Obezite Kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.
GSM: 0505 120 82 62
Mail: info@alidurmus.com.tr

[widget id="sfsi-widget-2"]
Open chat