• Türkçe
Transit Bipartisyon

Transit Bipartisyon

 Transit Bipartisyon

Çift Anostomozlu Transit Bipartisyon

        Duodenumu devre dışı bırakmayan bir prosedür olarak ilk defa 2012 yılında Brezilyalı Dr. Santoro tarafından ortaya atılmıştır. Hatta İtalyan Nicola Scopinaro atıfta bulunarak, Biliopankreatik Derivasyon ameliyatının sadece İtalya’da yapıldığını söylemiştir(124)

      Aslında 2000’li yıllarda yapılan tüm ameliyatlar gibi bu ameliyatta da mideye geniş olarak bir LSG yapılmakta ve sonrasında da gastrik bypass yapılmaktadır. Diğer ameliyatlardan farkı iki yoldan gıdanın gitmesidir. Asıl olan mideye geniş bir LSG yaptıktan sonra ileoçekal (ince bağırsak ve kalın bağırsağın birleştiği yer) geriye doğru sayılarak yaklaşık 100 cm bir işaret konup saymaya devam edip yaklaşık 250 cm den mideye anastomoz yapılması şeklindedir. Kalan ince bağırsak ise belirlenenden 100 cm’ye anastomoz işlemi yapılmaktadır.

 Çift Anastomozlu Transit Bipartisyon

Tek anastomozlu transit bipartisyon

        Diğer yöntem, bizim de (Ali Durmuş) operasyonlarımız da ikisini karşılaştırmalı olarak yaptığımız geniş LSG ve ileoçekal valfden 250 sayılıp tek anastomoz ile yaptığımız yöntemdir.  Doktorlar iki ameliyatın farklı olmadığını söyleseler de yeterince uzun dönem sonuçları olmadığı için hala yüzde yüz güvenilir değildir. Gıdalar hem eski yoldan hem de yeni yoldan gitmektedir. MGB’ye göre daha az vitamin eksikliği olduğu söylenmektedir. Kaçak oranları diğer ameliyatlara göre daha az olmakla birlikte diyabet regülasyonu %90 civarındadır.

En önemli fark ise kör bir mide olmadığından ve duodenum kesilmediğinden hastaya endoskopik ve safra yolları için endoskopi işlemi yapılabilmektedir. Yine de bu ameliyat henüz uzun vadeli sonuçları olmadığı için çoğu ülkede özel izinle yapılmaktadır. Bizim kendi görüşümüz, bu ameliyatların tip 2 diyabet için olsa bile BKİ si 30’un  altında olanlara yapılmasını önermiyoruz.

 

 Tek Anastomozlu Transit Bipartisyon

 

 

[widget id="sfsi-widget-2"]
Open chat