• Türkçe
OBEZİTE CERRAHİSİ HAKKINDA SORU CEVAP

Hipotiroid ve Hashimoto Tiroidi

fonksiyonlar-vuecut-hastalik-5

Tiroit bezinin yeterli hormon üretememesine bağlı olarak kanda çok az bulunması durumuna hipotiroidi veya hipotiroidizm denir. Bu hastalığın kadınlarda görülme oranı erkeklere nazaran çok dahafazladır. Beslenme ile ilgili görülen en önemli tepkisi yavaşlayan metabolizma ile kilo artışıdır. Hipotiroid kendi içerisinde, Hashimato tip hipotiroidi, edinsel hipotiroidizm,  kalıtsal hipotiroidizm, geçici hipotiroidizm, subklinik hipotiroidizm, santral hipotiroidizm, tiroid hormon direnci olarak farklı kısımlara ayrılır. Oldukça çeşitli olaylar tiroid bezi yetersizliğine neden olabilir. Ama en sık görüleni Hashimoto hastalığı veya tiroiditi denen durumdur. Tiroid bezinin otoimmün (autoimmune) kökenli hastalıklarından biridir. Hashimoto hastalığında vücut tiroid bezini yabancı bir varlık gibi görerek ortadan kaldırmaya çalışır. Hashimoto tiroiditinde de tiroid bezini harap etmeye yönelik anti- TPO, anti- TG antikorları gelişmiştir.

Hipotiroidinin en belirgin bulguları nelerdir?

Halsizlik, yorgunluk, kabızlık, eklem ağrıları, adale krampları ve deride kuruluk, saçlarda dökülme, yüz ve özellikle göz kapaklarında şişme, hareketlerde yavaşlama sayılabilir. İştahları azalır ama iştah azalmasına rağmen ağırlıkları artar ve kilo problemi gelişebilir. Yiyeceklere dikkat edilmesine ve spor yapılmasına rağmen hem vücut ağırlığında hem de kolesterol düzeylerinde artma gerçekleşebilir.

Hipotirodi ve Beslenme Önerileri:

  1. Hipotiroidi olan bireyler genel olarak sağlıklı bir diyet tüketmelidirler. Diyetin makronutrient ve mikronutrient içerikleri bir beslenme uzmanı tarafından kişinin yaşam tarzına, fiziksel ve biyokimyasal analizlerine göre özel olarak hazırlanması gerekmektedir.
  2. Hindistan cevizi, balık ve keten tohumu tiroid hastalarının beslenmesinde yer alması gereken besinlerdir.
  3. Derisiz tavuk, hindi, yağsız kırmızı et tüketimi de yine sağlıklı beslenme çerçevesinde vücudun protein, demir ve diğer vitamin ihtiyacının karşılanması için önem taşımaktadır. Kişinin yaşına, aktivitesine, gereksinimine uygun oranlarda günlük beslenme planı içinde bulunmalıdır.
  4. Günlük beslenme düzeninde tam tahıl ürünleri ve kurubaklagillerin tüketimi kesinlikle ihmal edilmemelidir.
  5. Hipotiroidi hastalarında sıklıkla karşılaşılan bir sorun da bireylerde görülen ödemdir. Bunun için bu kişilerde sıvı tüketimi arttırılmalı, tuz tüketimi ve kullanılacak tuzun türü açısından hekime danışılmalıdır.
  6. Yapılan çalışmalarda hipotroidi olan bireylerin % 30’unda kansızlık gelişebileceği görülmüştür. Bu nedenle kişilerin günlük beslenmesinde demir alımına özen göstermesi gerekmektedir. Kırmızı et, yumurta, kuru meyveler, yeşil yapraklı sebzeler günlük beslenmede mutlaka yer almalıdır.
  7. Sıklıkla hipotiroidi ile birlikte görülen kolesterol problemine bağlı olarak kolesterolden fakir, posa içeriği yüksek bir diyet örneği tercih edilir.
  8. Kabızlık, yüksek posalı diyet tercihini destekler, fakat yüksek posa dışardan alınan tiroid hormonlarının emilimini engelleyebilir.
  9. Ağır hipotiroidilerde görülen sarımsı deri rengi, karoten alımı azaltarak engellenebilir.
  10. Hipotrioidi durumunda kemik mineral yoğunluğunun takibi de önem kazanmaktadır. Düzenli kemik taramaları yapılmalı ve diyet tedavisi sağlıklı beslenme kriterlerine uygun miktarda kalsiyum kaynaklarını da içermelidir.
[widget id="sfsi-widget-2"]
Open chat