• Türkçe
Tüp Mide ve Saç Dökülmesi

Tüp Mide ve Saç Dökülmesi

Tüp Mide ve Saç Dökülmesi

Tüp Mide ameliyatı olmayı planlayan hastalarımızın en çok merak ettiği ve endişelendiği konulardan biri de saç dökülmesidir. Açıkçası, saç dökülmesi Tüp Mide ameliyatından sonra hastaların neredeyse %40’nda gerçekleşen bir sorundur. Tüp mide ameliyatı olup, hem sağlık açısından daha iyi bir noktaya gelmek, hem de estetik olarak güzel bir görünüme kavuşmayı hedefleyen hasta için bu oldukça tedirgin edici bir durumdur. Ancak bu konuyla önlemlerimizi erken alıyoruz.

Tüp mide ameliyatı sonrası saç dökülmesi konusunda bilinmesi gereken, bu sürecin tamamen geçici olduğudur. Beslenme ile ilgili ciddi problemler yoksa, saç dökülmesi genelde 3-6 ay arasında başlar ve genellikle 6 aydan sonra durur. Ameliyat türü eğer vitamin mineral emilimini de engelleyen türde, yani bypass grubundan bir ameliyatsa saç dökülmesi riski biraz daha fazla olabilir. Genel olarak 12-18 ay içerisinde dökülen saçların yenileri çıkmaya başlar ve neredeyse hiç saç kaybı yaşanmaz.

Tüp Mide Ameliyatı

Tüp Mide ameliyatından sonra 1 yılı geçtiği halde saç dökülmesi sürüyorsa veya ilk altı ayda olmayıp sonra dökülme başladıysa mutlaka saç dökülmesinin diğer nedenleri araştırılmalıdır.Besin eksiklikleri, özellikle protein, çinko ve ferritin düzeylerinde düşme, kilo kaybının planlananın üstünde olması gibi nedenler sayılabilir.

Eğer saç dökülmesine neden olacak ekstra bir problem yoksa, Tüp Mide ameliyatına  bağlı saç dökülmesinde ek bir tedaviye gerek yoktur. Dışarıdan sürülen ilaçların hiçbir katkısı olmaz. Ancak özellikle belli maddelerin eksiklikleri saç dökülmesini arttırabileceğinden bunların araştırılması ve eksikliklerinin giderilmesi faydalı olabilir.

Tüp mide ameliyatından sonra nelere dikkat etmeliyim?

Detaylı bilgi için İstanbul’da bulunan Obezite Kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.
GSM: 0505 120 82 62
Mail: info@alidurmus.com.tr

[widget id="sfsi-widget-2"]
Open chat