• Türkçe
Mide balonu çıkarılması sonrası geri kilo alır mıyım?

Mide balonu çıkarılması sonrası geri kilo alır mıyım?

Mide balonu çıkarılması sonrası geri kilo alır mıyım?

Aşırı kilo ile birlikte anılan obezite, günümüzde hastalık olarak tanımlanmaktadır. Diyetisyen kontrolünde diyet, egzersiz, medikal tedavi, cerrahi dışı tedavi ve cerrahi tedavi yöntemleri gibi bir çok tedavi seçeneği vardır. Cerrahi dışı yöntemlerden mide balon takılması sağlıklı, düzenli ve dengeli beslenme sürecine destek olan yöntemlerden bir tanesidir.

Mide balonu endoskopi yoluyla mideye yerleştirilir ve özellikle ilk 3 günlük alışma ve istirahat süresinin ardından kişi günlük hayatına devam eder.

Balon kullanılan balon türüne bağlı olarak ortalama 6-12 ay arası vücutta kalabilir. Bu süreçte kilo verme amacıyla kişinin Klinik Obezite ekibi tarafından takibi önem taşımaktadır. Takip programına uyum balonun başarısı ve yeni bir yaşam tarzının öğretilmesi için büyük önem taşımaktadır.

Diyetisyeninizden balon takılıyken özellikle ilk altı ay boyunca mutlaka uygun görülen aralıklarda destek almalı ve balon çıkarıldıktan sonrada görüşmeler planlamalısınız. Bu süre içerisinde ilerlemeniz değerlendirilerek ve uzun vadede önce sağlıklı kilo verimi ve sonrasından kilo verimini korumayla birlikte geri kilo alımı riskinin önüne geçmede başarılı olabilmeniz için adım adım sağlık, beslenme ve egzersiz hakkında temel bilgiler edinmeniz gerekmektedir.

Bu noktadan zayıflama yolculuğunda balon takılması yöntemini tercih eden hastalarımızın aklında şöyle bir soru oluşmaktadır.

Verdiğim kiloları tekrar geri alacak mıyım?

Bu soruya net bir cevap vermek çok mümkün olmamakla birlikte yapılan araştırmalara göre aşırı kilonun ve obezite kesinlikle bir kronik hastalıktır. Bu nedenle cerrahi yöntem olarak metabolik ve bariatrik cerrahi ameliyatını olan hastaların bile her zaman geri kilo alım riski vardır. Bu riski oluşturan faktörlerden biri kişinin beslenme programlarına uyumu ve alışkanlık değişiklerin benimsemesiyle yakından ilişkilidir.

Kişiye göre değişen tek şey ne kadar kilo alacağınız olacaktır. Hastaların çoğu kötü yeme alışkanlıklarına dönmedikleri sürece kilo verimini korumaları mümkündür.

Geri kilo almamak için neler yapmalıyım?

Takipler sırasında size ve yaşam tarzınıza özel olarak oluşturulan ve uyguladığınız dengeli ve sağlıklı beslenme programlarına ek olarak fiziksel aktivitenin hayatınızın bir parçası haline gelmesi hastaların sağlıklarında önemli derecede iyileşme ve dengeli bir kiloya kavuşma sağlamaktadır.

Balon takılı iken ve çıkarılması sonrası kişinin tercihlerine göre çeşitli fiziksel aktivite yöntemlerinden faydalanması beslenme programına uyumu kolaylaştırırken kilo verim ve koruma sürecinde kişinin motivasyonu da artırmaktadır.

Son olarak unutmayın uzun dönem kalıcı sonuçlar için, alışkanlıklarınızı değiştirmek yapmanız gereken en ön önemli noktadır. Balonun temel etki mekanizması mide içinde kısmi yer kaplayarak kişide doygunluk-tokluk hissini oluşturarak besin alımını kısıtlamasıdır. Doğru hasta seçimi, uygun beslenme ve davranışsal tedavi balonun başarısında etkilidir. Ancak hiçbir hastada kilo verileceğinin ya da balonun çıkarılması sonrası geri kilo alımı olmayacağının garantisi yoktur.

Mide balonu takılırken nelere dikkat edilmeli?

Detaylı bilgi için İstanbul’da bulunan Obezite Kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.
GSM: 0505 120 82 62
Mail: info@alidurmus.com.tr

[widget id="sfsi-widget-2"]
Open chat