• Türkçe
Tüp mide ameliyatında dikkat edilmesi gerekenler

Tüp mide ameliyatında dikkat edilmesi gerekenler

Tüp Mide Ameliyatında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüp mide ameliyatında dikkat edilmesi gerekenler: Obezite cerrahisinin bir çeşidi olan Tüp  Mide ameliyatı il olarak 1988 yılında açık yöntemle uygulandı. 1999 Yılında ise ilk defa kapalı olarak uygulandı. 2001 yılından sonra ise çok kilolu hastalarda Gastrit Bypass ameliyatından önce ilk basamak cerrahi olarak uygulanmaya başlandı.

2009 yılından sonra ise  bezikte tedavisinde ve tek başına bir cerrahi yöntem olarak uygulanmaya başlandı. Özellikle laparoskopik olarak uygulanmaya başlaması ile bu operasyonu hastanede yatış süresinin kısalması, derlenme süresinin kısalmasından sonra Laparoskopik Tüp Mide ameliyatının popülerliği artmıştır.

Tüp Mide Ameliyatından sonra tekrar kilo alır mıyım?

Sleeve Gastrektomi (tüp mide)ameliyatı sonrası yeniden kilo alım riski düşüktür. Hastanın sadece öğünlerde  yemek yemesi, günde 2-3 öğün alması, öğünler arasında atıştırmalardan kaçınması gereklidir.Obezite Cerrahisinden sonra  uzun süre boyunca edinilen yeme alışkanlıklarının değiştirilmesini gerektirmektedir. Ameliyatın geç dönemlerinde tekrar kilo alma görülen vakaların neredeyse tamamında, öğün kapasitesinde artma olmamıştır. Tekrar kilo almanın nedeni, öğünler arasında, özellikle de yüksek kalorili atıştırmalardır. Yeme alışkanlığı oturmadığı sürece hangi Obezite Cerrahisi denenirse denensin tekrar kilo almamanız için geliştirilen bir cerrahi işlem yoktur.

Obezite Cerrahisi geçirmeye karar veren hastamızın geçireceği süreyi kısaca özetlemek isteriz.

Hastamız öncelikle telefonda Obezite Cerrahisi Koordinatörümüzle görüşüyor. Uygun bir gün  için Doç.Dr. Ali Durmuşla randevu planlanıyor. Hasta Kliniğimize gelip ameliyata karar verdikten sonra, planlanan ameliyat gününden 1 gün önce hastaneye yatıyor ve ameliyat öncesi yapılacak hazırlıkları tamamlanıyor. Hastamız ertesi gün de ameliyata alınıyor.

Tüp Mide Ameliyatında Kaçak Riski Nedir?

Obezite Cerrahisi ameliyatları en kalıcı ve en hızlı kilo verdiren yöntemlerdendir. Tüp mide ameliyatı,1990 ’lı yıllardan beri çok sık olmamakla birlikte yapılmaya başlanmış,son halini 2000’li yılların başında almıştır. Son 8 yıldır da Obezite Cerrahisi ( Tüp Mide Ameliyatı ) çok fazla sıklıkla yapılmaya başlanmıştır.Tüp mide ameliyatı, yani tıptaki adıyla sleeve gastrektomi operasyonu, tek başına obeziteye çözüm olabilen bir operasyondur. Birçok ameliyatta, ameliyat sırasında veya ameliyattan sonra oluşabilecek riskler mevcuttur.Tüp mide ameliyatında da bu gibi riskler mevcuttur. Tüp Mide ameliyatının yani Obezite Cerrahisi ameliyatlarının en büyük ve en önemli riski “Kaçak” riskidir. Tüp mide ameliyatlarında kaçak olma olasılığı %2 ile %3 oranındadır. Fakat yine de en sık görülen komplikasyonun kaçaktır. Aslında Tüp Mide ameliyatı esnasında ameliyat bitmeden bu ameliyatı yapan doktorun “kaçak testi” yapıyor olması gerekir. Kendi ekibimiz adına konuşursak; Tüp Mide ameliyatı bittikten sonra, Metilen Mavi (Mavi Su testi), 2 kere de hava testi yapmaktayız. Böylelikle ameliyat esnasında bir sorun var mı? Kontrol edebilmekteyiz. Yapılan bu testlerin sonunda %98 net sonuç alıyoruz.

Tüp Mide Ameliyatında “Kaçak Tedavisi” Nasıl Yapılır?

Tüp Mide ameliyatından sonra “Mide de kaçak” tespit edilirse, tekrar ameliyata alınmadan mideye endoskopi yoluyla bir stent takılarak hasta tedavi altına alınır. 6- 8 Hafta sonrasında çıkarılarak,tekrar kaçak testi yapılır. Bu süre zarfında hastaya antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır.Detaylı bilgi için İstanbul’da bulunan Obezite Kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Obezite Cerrahisi İle İlgili Bilinen Yanlışlar

Öncelikli olarak Obezite Cerrahisi (Tüp Mide,Gastrik Bypass) gibi kilo verdiren yöntemler,cerrahi bir yöntemdir. Obezite Cerrahisinde en çok tercih edilen yöntemler Tüp Mide ve Gastrik Bypass ameliyatıdır. Hastanın yandaş hastalıkları ve beden kütle endeksine göre ameliyat yöntemine karar verilir. İnternette ya da günlük hayatımız da Obezite Cerrahisi ile ilgili bilinen yanlışlar bulunmaktadır.

Bunlardan bazıları;

100 Kilogramın altındaki bireylere Tüp Mide ameliyatı uyggulanılmadığı belirtilir. Aslında doğrusu VKİ (Vücut kitle endeksi 35 ve altında olan hastalar için yandaş hastalıklara bakılarak ameliyat kararı verilir.) Örneğin kişinin boyu 1.48 cm,kilosu 89 ise VKİ endeksi 40.6 olur bu durumda bu kişiye Tüp Mide ameliyatı uygun olucaktır. Yeni doğum yapan hastalara Tüp Mide ameliyatı uygulanılmadığı belirtilir. Doğrusu şöyledir; kişi doğum yaparsa en az 3 ay beklemek gerekir. Emzirme döneminde kişiler ameliyat olabilir. Bu durumda ameliyat olan birden fazla hastamız bulunmaktadır. (Kadın doğum uzmanı engel bulunmadığını iletmiştir.) Kişiler ameliyattan sonra normal hayatlarına aslında 6 saat sonrası devam etmektedirler. Hastaların tamamen iyileşme süresi 11 hafta ile 10 gün arasında değişmektedir. Yurt dışından Tüp Mide ameliyatı ya da Gastrik Bypass amelitatı için gelen hastlarımız Türkiye’de en az 1 hafta kalmalıdır. Obezite Cerrahisi geçirmek isteyen bireyleri İstanbul’da bulunan kliniğimizde davet edip, ön görüşme  gerçekleşmesinden sonra işlemlerini başlatıyoruz. Detaylı bilgilendirme kliniğimizi randevu alarak ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Etmeliyim?

Tüp Mide Ameliyatı tüm cerrahi ameliyatlar gibi komplikasyonları olan bir cerrahi yöntemdir. Ama ekstra dikkat etmek gerekebilir.

Dikkat edilmesi gereken durumlar;

-Ameliyat sonrası hastamız 6-7 saat boyunca odasında dinlenmektedir. Hastadan kontrol için alınacak kan sonrasında,sonuçlar çıktıktan sonra hasta ilk yürüşü için hemşire tarafından kaldırılacaktır. Hastanın gaz sancısı çekmemesi için bol bol yürüyüş yapması gerekir.

-Hastalarımız ameliyattan sonra ilk 24 saat boyunca oral olarak beslenmemektedirler. 24 Saatin sonunda ilk kaçak testini yapıyoruz.

-Hastamızın ameliyat sonrası enfeksiyon kapmasını istemediğimiz için, hasta odalarında fazla kalabalık olunmasını kabul etmemekteyiz.

-Hastamız ameliyat sonrası beslenme şekli için ekibimizin Uzman Diyetisyeninin kurallarına uymasını beklemekteyiz.

-Ameliyat sonrası hastamız hastaneden taburcu olduktan sonra 1 hafta en az 10 gün alışveriş merkezlerine girmemelidir.

-Ameliyat sonrası rutin kullandığı ilaçları varsa ilk 1 ay doktor kontrolünde ezerek içebilir.

-Ameliyat sonrası vücut sarkmamaları olmaması için mutlaka spor yapmalıdır.

-Hastamız taburcu olduktan sonra ilk kontrolüne gelmeden önce mutlaka hastaya yaptırması için verilen kan testlerini yaptırarak ilk kontrole gelmesi gerekir.

 

2019 tüp mide ameliyatı fiyatları için tıklayınız
Tüp mide ameliyatında kaçak riski için tıklayınız

Detaylı bilgi için İstanbul’da bulunan Obezite Kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.
GSM: 0505 120 82 62
Mail: info@alidurmus.com.tr

[widget id="sfsi-widget-2"]
Open chat