• Türkçe
OBEZİTE CERRAHİSİ

Obezite Ameliyatı Öncesi Yapılması Gerekenler

Obezite Cerrahisi Öncesi Neler Yaşayacağım?

Obezite cerrahisi, bir diğer adıyla bariatrik cerrahi, birçok farklı yöntemi kapsayan kişilerin kilo vermeleri ve daha kaliteli bir yaşama adım atmaları için uygulanan cerrahi yöntemlerdir. Size uygulanacak olan yöntem deneyimli cerrahınız tarafından ameliyat öncesi yapılan görüşme ve araştırmalardan sonrası belirlenmelidir.

Yapılan boy ve kilo ölçümüyle birlikte hesaplanan vücut kitle indeksi (VKİ), yağ oranı, kas oranı değerlendirilir ve kişinin geçirdiği ameliyatlar, kullandığı ilaçlar, diyabet, tansiyon, uyku apnesi gibi hastalık geçmişi ve ailedeki obezite varlığı öğrenilerek detaylı bir sorgulama yapılır.

Kişinin zayıflamak için uyguladığı girişimler ve elde ettiği başarıyla sonra verdiği ve geri kazandığı kilo fazlalıkları değerlendirilir. Diyetisyen tarafından geçmişteki zayıflama ve diyet denemelerinin yanı sıra rutin yeme içme alışkanlıkları, uyku düzeni gibi birçok farklı yönden günlük beslenme ve fiziksel aktivite durumuyla ilgili detaylı bilgi alınır.

Ameliyat sonrası başarı elde etmede en önemli adımlardan biri ameliyat öncesi yapılıp değerlendirilen ve ameliyat sonrası da mutlaka düzenli takibi yapılan detaylı sağlık durumu değerlendirme araştırmalarıdır.

Görüşmeler sonrası cerrahi öncesi genel sağlık durumunun tespiti için kan sayımı, kan testleri ile birlikte EKG, akciğer filmi, solunum fonksiyon testi, endoskopi ve tüm batın ultrasonografisi gibi bir çok tıbbi veriden elde edilecek sonuçlara göre cerrahınızla birlikte kardiyoloji, göğüs hastalıkları, anestezi uzmanı, endokrinoloji, psikiyatri gibi gerekli klinik branşlar tarafından değerlendirilerek ameliyata karar verilir. Gerekli onaylar alınmasıyla yeni hayatınızın başlangıç tarihi için ameliyat günü belirlenir.

[widget id="sfsi-widget-2"]
Open chat