• Türkçe
  • Arapça
GENEL CERRAHİ

Akut Apandisit

“Bir gün önce hoplayıp zıplarken ertesi gün kendinizi ameliyat masasında bulmanıza sebep olabilen hastalık.”

Apendiks uzun ince ortalama 6-9 cm uzunluğunda kör bir barsaktır. 1-30 cm arasında değişen uzunlukta olabilir. Çocuklarda, yetişkinlerden daha uzundur. Normalde karnın sağ alt bölgesinde yer almakla birlikte farklı konumlarda bulunabilir.

Karnın sağ alt kısmında bulunan ve apendiks denilen kör barsağın iltihaplanmasıdır.Apandisit sık görülen bir hastalıktır. Akut apandisit her yüz kişiden 6-20 sinin yaşamlarının herhangi bir döneminde ortaya çıkar. Apandisit her yasta görülmekte birlikte, en sık genç erişkinlerde, 20-30 yaş grubunda ortaya çıkar. Çocuklarda ise en sık 10-12 yaşlarda görülür.

mainbos_clip_image002

Apandisit Nasıl Oluşur?

Apandisit, apendiks lümeninin (apendiksin iç kısmının) herhangi bir nedenle tıkanmasından kaynaklanır. Sık görülen nedenleri ise appendiksin taşlaşmış dışkı parçalar ile tıkanmasıdır, ayrıca lenf dokularının şişmesi, sebze vemeyve çekirdekleri, barsak parazitleri de tıkanmaya neden olabilir. Çeşitli nedenlerle apendiksin içi tıkandığı zaman, apen­diksin beslenmesi bozulur ve lümeninde sıvı birikir, mikroplar çoğalmaya başlar ve basınç artar. Basıncın artması ile apendiks şişmeye başlar ve giderek apendiks dokusunun kanlanması ve beslenmesi bozulur. Daha sonra ise çürüme ve patlama oluşur.

mainbos_clip_image004

Apandisit Semptomları Nelerdir?

Klasik olarak apandisit tablosu, karında yaygın, ancak daha çok göbek çevresinde yoğunlaşan bir ağrı ve hafif  bulantı ile başlar. Ağrı genellikle orta şiddette ve süreklidir, hiçbir zaman tamamen yok olmaz. Bu ağrı genelde 6-12 saat arasında değişebilen bir süre  sonunda  karnın  sağ  alt bölgesine  yerleşir. İştahsızlık hastaların tamamına yakınında bulunur. Semptomların sırası da tanıda önemlidir, olguların %95’inde ilk olarak iştahsızlık başlar,ardından karın ağrısı ve ardından da kusma olur.

Tanı

Burada en önemli olan şey hastanın hemen bir hekim tarafından  değerlendirilmesidir. Günümüzdeki mevcut birçoktanısal metodlara rağmen, hastanın hekim tarafından muayenesi ve buradan elde edilen muayene bulguları (şiddetli karın ağrısı ve karında hassasiyet, karında sertlik gibi) en önemli tanı yöntemidir. Bunun yanında elbette ki düşünülen tanıyı desteklemek için kan sayımı, ultrasonografi vb. gibi tetkiklerden de faydalanılır. Hastanın şikayetleri, muayene bulguları ve kan tetkikleri bir arada değerlendirilip teşhis konulur.

Apandisit Tedavisi

Hastalığın tedavisi cerrahidir (APENDEKTOMİ), ilaçla tedavi imkanı bulunmamaktadır. İlk ameliyat ise 1736 yılında yapılmıştır. Normal bir apandisit ameliyatı eğer erken teşhis konulursa yaklaşık 15-30 dakika sürmekte ve hasta 1 gün hastanede yatıp çıkmaktadır. Apendiks güdüğü ameliyat ile çıkartılır. Ameliyat klasik yöntemlerle (yani açık) veya laparoskopik (kapalı) olarak yapılabilir. Günümüzde apandisit ameliyatları en basit cerrahi ope­rasyonlardan biri olarak sayılıyor. Fakat tedavisi bu derece kolay olmasına rağmen, ihmal edilmesi durumunda apandisit, tehlikeli bir hastalıktır. Zamanında ameliyat edilmediği zaman İltihaplı apendiksin patlaması ölüme yol açar. Apendiksin patlaması ve yaş iki önemli risk faktörüdür. Akut apandisitte ölüm oranı genel anestezi (hastanın ameliyat için uyutulması) alma riskinden biraz fazladır (% 0.06)

[widget id="sfsi-widget-2"]
Open chat